mp:Testen Ontwikkelfase: verschil tussen versies

Uit informatiestandaarden
Ga naar: navigatie, zoeken
(→‎Entry criteria)
(→‎Uitvoering)
 
(29 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven)
Regel 5: Regel 5:
  
 
=Testdoel=
 
=Testdoel=
−
Tijdens deze fase wordt aangetoond dat:
+
Tijdens deze fase wordt aangetoond dat de informatiestandaard inhoudelijk correct is geïmplementeerd.<BR>
−
* De informatiestandaard inhoudelijk correct is geïmplementeerd.
+
De leverancier koppelt daartoe het te testen systeem met de juiste simulator en voert de van toepassing zijnde testgevallen uit. Het resultaat wordt vastgelegd in de Conformancecheck.<BR>
−
* Wordt voldaan aan de eisen voor het LSP.
+
Na succesvolle afronding van de Ontwikkeltesten voor een stap kan de leverancier doorgaan met de Systeemintegratietest voor die stap.
  
 
=Voorbereiding=
 
=Voorbereiding=
Regel 15: Regel 15:
  
 
'''Leverancier'''
 
'''Leverancier'''
−
* De leverancier heeft de ontwikkeling van een deel functionaliteit afgerond en de eigen interne testen succesvol uitgevoerd
+
* De leverancier heeft de ontwikkeling van de functionaliteit afgerond en de eigen interne testen succesvol uitgevoerd
 
* De benodigde accounts zijn aangevraagd/aangemaakt:
 
* De benodigde accounts zijn aangevraagd/aangemaakt:
−
** Voor het testen van HL7v3 berichten tegen de simulator wordt gebruik gemaakt van de Kwalificatiesimulator ([[mp:Testtooling#Account_aanvragen|Account aanvragen]]).
+
** Voor het testen van HL7v3 berichten tegen de simulator wordt gebruik gemaakt van de [[mp:Testtooling#Kwalificatiesimulator|Kwalificatiesimulator]] ([[mp:Testtooling#Account_aanvragen|Account aanvragen]]).
 
** Voor het testen van HL7 FHIR berichten tegen de simulator wordt gebruik gemaakt van Conformancelab ([[kwalificatie:V1.0_Handleiding_Conformancelab]]).
 
** Voor het testen van HL7 FHIR berichten tegen de simulator wordt gebruik gemaakt van Conformancelab ([[kwalificatie:V1.0_Handleiding_Conformancelab]]).
  
Regel 27: Regel 27:
 
'''Leverancier'''
 
'''Leverancier'''
 
* Download het bestand [https://informatiestandaarden.nictiz.nl/wiki/Bestand:ConformiteitsCheck_-_MO.zip ConformiteitsCheck MO (zip bestand)] en vul deze in, zoals beschreven in de instructie.
 
* Download het bestand [https://informatiestandaarden.nictiz.nl/wiki/Bestand:ConformiteitsCheck_-_MO.zip ConformiteitsCheck MO (zip bestand)] en vul deze in, zoals beschreven in de instructie.
−
* Plaats de laatste versie als bijlage in de BITS registratie (Conformiteitscheck - MO) met betrekking tot de voortgang en de [https://informatiestandaarden.nictiz.nl/wiki/mp:Testen_Kickstart_Ontwikkelfase#Afronding Afronding] van deze fase.
+
* Plaats de laatste versie als bijlage in de BITS registratie (Conformiteitscheck - MO) met betrekking tot de voortgang en de afronding van deze fase.
 +
* Realiseer de koppeling met de Kwalificatiesimulator (voor HL7v3) of Conformancelab (voor FHIR)
 +
* Voor uitvoeren van hybride en consolidatie ontwikkeltesten is een account in [[mp:Testtooling#Interoplab|Interoplab]] nodig.
  
 
=Uitvoering=
 
=Uitvoering=
−
De leverancier test de software primair op twee onderdelen:
+
De leverancier test aan de hand van testscripts in de Kwalificatiesimulator/Conformancelab of de informatiestandaard op een correcte wijze is geïmplementeerd.<BR>
−
 
+
De leverancier voert zelfstandig de ontwikkeltesten uit. Ondersteuning vanuit het Validatieloket (en Team Beheer) is indien nodig beschikbaar.  
−
'''Inhoud'''<br>
 
−
De leverancier test aan de hand van testscripts in de Kwalificatiesimulator/Conformancelab of de informatiestandaard op een correcte wijze is geïmplementeerd.  
 
−
 
 
−
'''Infrastructuur'''<br>
 
−
Tijdens de ontwikkelfase beschikt de leverancier over de testomgeving (POC). In deze testomgeving test de leverancier haar applicatie tegen een simulator. Deze omgeving is bedoeld voor leveranciers om alleen, of met elkaar, tijdens de ontwikkeling te testen. Hiermee wordt het berichtenverkeer tijdens de implementatie van de software getest om te kijken of er voldaan wordt aan de eisen voor het LSP.
 
  
 
==Scenario's==
 
==Scenario's==
−
'''Inhoud'''<br>
 
 
Met behulp van de simulatoren worden, voor de relevante transacties, de volgende testscripts uitgevoerd: [[mp:Vcurrent_Kwalificatie#Medicatieproces_9_versie_3.0.0_testmateriaal_en_kwalificatiescripts_voor_Kickstart|Testscripts Medicatieproces 9]]. <br>
 
Met behulp van de simulatoren worden, voor de relevante transacties, de volgende testscripts uitgevoerd: [[mp:Vcurrent_Kwalificatie#Medicatieproces_9_versie_3.0.0_testmateriaal_en_kwalificatiescripts_voor_Kickstart|Testscripts Medicatieproces 9]]. <br>
 
Hiervoor zijn de Kwalificatiesimulator/Conformancelab beschikbaar om berichtinhoud te controleren door een vergelijking te maken met vooropgestelde testberichten, welke beschikbaar zijn gesteld op GitHub:
 
Hiervoor zijn de Kwalificatiesimulator/Conformancelab beschikbaar om berichtinhoud te controleren door een vergelijking te maken met vooropgestelde testberichten, welke beschikbaar zijn gesteld op GitHub:
Regel 46: Regel 42:
  
 
==Testomgevingen==
 
==Testomgevingen==
 +
Voor de ontwikkeltesten wordt met name gebruik gemaakt van de Kwalificatiesimulator/Conformancelab.
 +
De leverancier sluit zijn te testen systeem hier rechtstreeks op aan.
  
−
'''VZVZ'''<br>
+
In [[mp:Testtooling#Interoplab|Interoplab]] zijn enkele additionele ontwikkeltestscripts opgenomen:
−
Voor de ontwikkelfase zijn onderstaande omgevingen beschikbaar.
+
* Hybride ontwikkeltesten
−
Informatie m.b.t. IP-adressen is te vinden bij [https://informatiestandaarden.nictiz.nl/wiki/mp:Testtooling#IP-adressen Tooling & omgevingen].
+
* Consolidatie ontwikkeltesten
−
 
 
−
* PoC+
 
−
De PoC+ omgeving kan enkel benaderd worden met authenticatie.
 
−
Zodra er met authenticatie gewerkt wordt kan dat met UZI-testmiddelen.
 
−
Dit is bedoeld om programma’s te ondersteunen bij het ontwikkelen van nieuwe functionaliteit en/of Zorgtoepassingen, ter voorbereiding op een nieuwe standaard.
 
−
* PoC- 
 
−
De PoC- testomgeving kan zonder authenticatie benaderd worden. Dit is met name handig wanneer dit nog ontwikkeld moet worden voor de applicatie.
 
−
 
 
−
'''PGO & DVA''' <br>
 
−
PGO's en DVA's testen tijdens deze fase hun product in de Medmij Zandbak testen. Meer informatie over hoe hier toegang toe te krijgen is vinden bij [https://informatiestandaarden.nictiz.nl/wiki/mp:Testtooling#Medmij_Zandbak Tooling & omgevingen].
 
  
 
=Afronding=
 
=Afronding=
 
De leverancier geeft bij het Validatieloket aan dat de testen succesvol zijn uitgevoerd en legt dit vast in de Conformiteitscheck.<br>
 
De leverancier geeft bij het Validatieloket aan dat de testen succesvol zijn uitgevoerd en legt dit vast in de Conformiteitscheck.<br>
−
De versturende kant (versturen / beschikbaar stellen) wordt getoetst aan de hand van de simulatoren, voor de ontvangende kant (ontvangen / raadplegen) en om te bepalen of er naar de volgende fase gegaan kan worden wordt een check-up moment gepland.<br>
+
Het Validatieloket kan een check-up moment plannen om een steekproef van de ontwikkeltesten te controleren.<br>
  
−
==Exit Criteria==
+
==Exit criteria==
−
# De leverancier toont middels de conformiteitscheck aan dat de in Kwalificatiesimulator/Conformancelab​ vastgelegde testscripts voor de [[mp:Testen_Kickstart#Relevante_transacties|relevante transacties]] succesvol zijn uitgevoerd en toont daarmee aan dat deze transacties inhoudelijk correct zijn.
+
* Alle ontwikkeltestscripts zijn met goed gevolg uitgevoerd
−
# De leverancier toont middels een testrapport aan dat de randvoorwaardelijke generieke voorzieningen succesvol zijn geïmplementeerd.
+
* Er staan geen blokkerende bevindingen meer open
−
# De leverancier voert de in Interoplab vastgelegde Consolidatie testscripts succesvol uit en toont daarmee aan dat:
+
* Voor overige openstaande bevindingen is afgestemd hoe, wanneer en door wie deze opgelost moeten worden
−
# De consolidatie afleidingsregels worden correct toegepast en een correct, volledig en actueel medicatieoverzicht en toedienlijst kan getoond worden op basis van uitgebreide historie uit meerdere bronnen.
+
* De leverancier toont middels de conformiteitscheck aan dat de in Kwalificatiesimulator/Conformancelab​ vastgelegde testscripts voor de [[mp:Testen_Kickstart#Relevante_transacties|relevante transacties]] succesvol zijn uitgevoerd en toont daarmee aan dat deze transacties inhoudelijk correct zijn.
−
# De aanwezige bevindingen zijn niet blokkerend.
+
* (indien van toepassing) De leverancier voert de in Interoplab vastgelegde Consolidatie testscripts succesvol uit en toont daarmee aan dat:
 +
* (indien van toepassing) De consolidatie afleidingsregels worden correct toegepast en een correct, volledig en actueel medicatieoverzicht en toedienlijst kan getoond worden op basis van uitgebreide historie uit meerdere bronnen.
  
 
Indien hieraan is voldaan resulteert dit in een Go vanuit het validatieloket om door te gaan naar de Systeemintegratietest.
 
Indien hieraan is voldaan resulteert dit in een Go vanuit het validatieloket om door te gaan naar de Systeemintegratietest.
  
 
==Bevindingen==
 
==Bevindingen==
−
De testresultaten worden beoordeeld door een inhoudsdeskundige van het programma.  
+
Bevindingen worden geregistreerd in het interne systeem van de leverancier.<br>
−
{{#lst:mp:Testen_Kickstart|testenKickstartBevindingen}}
+
Wanneer er vragen zijn gedurende het testen kunnen deze als reguliere tickets worden ingediend in het BITS-project van de leverancier.<br>
−
 
+
Voorgestelde afwijkingen van de specificaties worden besproken met het Programma Medicatieoverdracht en vastgelegd in BITS.
−
Resulteert de bevinding in een wijziging dan wordt deze opgenomen in het reguliere wijzigingsproces van het programma.
 
  
−
Wanneer er vragen zijn gedurende het testen kunnen deze als reguliere tickets worden ingediend in het BITS-project van de leverancier.
+
=Paginahistorie=
 +
<div class="mw-collapsible mw-collapsed">
 +
<div class="mw-collapsible-content">
  
−
=PAGINAHISTORIE=
 
 
{| class="wikitable"  
 
{| class="wikitable"  
 
! Datum !! Omschrijving
 
! Datum !! Omschrijving
 
|-
 
|-
−
| 1 oktober 2026 || Tekstuele wijzigingen, dubbele informatie verwijderd
+
| 1 oktober 2026 || Dubbele informatie verwijderd en gelijkgetrokken met Programma testplan.
 
|-
 
|-
 
| 18 juni 2026 || Exit criteria aangepast; verwijzing naar SIT
 
| 18 juni 2026 || Exit criteria aangepast; verwijzing naar SIT
Regel 126: Regel 115:
 
| 4 mei 2023 || Pagina gepubliceerd
 
| 4 mei 2023 || Pagina gepubliceerd
 
|}
 
|}
 +
</div>
 +
</div>

Huidige versie van 2 okt 2026 om 13:37


Tijdens de ontwikkelfase test de leverancier haar ontwikkelde product zelfstandig tegen een simulator op twee onderdelen: inhoud en infrastructuur. Hiervoor kan gebruik gemaakt worden van het testmateriaal dat beschikbaar is gesteld door Nictiz.

1 Testdoel

Tijdens deze fase wordt aangetoond dat de informatiestandaard inhoudelijk correct is geïmplementeerd.
De leverancier koppelt daartoe het te testen systeem met de juiste simulator en voert de van toepassing zijnde testgevallen uit. Het resultaat wordt vastgelegd in de Conformancecheck.
Na succesvolle afronding van de Ontwikkeltesten voor een stap kan de leverancier doorgaan met de Systeemintegratietest voor die stap.

2 Voorbereiding

Om te kunnen testen tijdens de ontwikkelfase is het noodzakelijk dat is voldaan aan onderstaande entry criteria en voorbereidende acties.

2.1 Entry criteria

Leverancier

  • De leverancier heeft de ontwikkeling van de functionaliteit afgerond en de eigen interne testen succesvol uitgevoerd
  • De benodigde accounts zijn aangevraagd/aangemaakt:

Programma Medicatieoverdracht

  • De testscripts en testberichten zijn beschikbaar gesteld.

2.2 Acties ter voorbereiding

Leverancier

  • Download het bestand ConformiteitsCheck MO (zip bestand) en vul deze in, zoals beschreven in de instructie.
  • Plaats de laatste versie als bijlage in de BITS registratie (Conformiteitscheck - MO) met betrekking tot de voortgang en de afronding van deze fase.
  • Realiseer de koppeling met de Kwalificatiesimulator (voor HL7v3) of Conformancelab (voor FHIR)
  • Voor uitvoeren van hybride en consolidatie ontwikkeltesten is een account in Interoplab nodig.

3 Uitvoering

De leverancier test aan de hand van testscripts in de Kwalificatiesimulator/Conformancelab of de informatiestandaard op een correcte wijze is geïmplementeerd.
De leverancier voert zelfstandig de ontwikkeltesten uit. Ondersteuning vanuit het Validatieloket (en Team Beheer) is indien nodig beschikbaar.

3.1 Scenario's

Met behulp van de simulatoren worden, voor de relevante transacties, de volgende testscripts uitgevoerd: Testscripts Medicatieproces 9.
Hiervoor zijn de Kwalificatiesimulator/Conformancelab beschikbaar om berichtinhoud te controleren door een vergelijking te maken met vooropgestelde testberichten, welke beschikbaar zijn gesteld op GitHub:

3.2 Testomgevingen

Voor de ontwikkeltesten wordt met name gebruik gemaakt van de Kwalificatiesimulator/Conformancelab. De leverancier sluit zijn te testen systeem hier rechtstreeks op aan.

In Interoplab zijn enkele additionele ontwikkeltestscripts opgenomen:

  • Hybride ontwikkeltesten
  • Consolidatie ontwikkeltesten

4 Afronding

De leverancier geeft bij het Validatieloket aan dat de testen succesvol zijn uitgevoerd en legt dit vast in de Conformiteitscheck.
Het Validatieloket kan een check-up moment plannen om een steekproef van de ontwikkeltesten te controleren.

4.1 Exit criteria

  • Alle ontwikkeltestscripts zijn met goed gevolg uitgevoerd
  • Er staan geen blokkerende bevindingen meer open
  • Voor overige openstaande bevindingen is afgestemd hoe, wanneer en door wie deze opgelost moeten worden
  • De leverancier toont middels de conformiteitscheck aan dat de in Kwalificatiesimulator/Conformancelab​ vastgelegde testscripts voor de relevante transacties succesvol zijn uitgevoerd en toont daarmee aan dat deze transacties inhoudelijk correct zijn.
  • (indien van toepassing) De leverancier voert de in Interoplab vastgelegde Consolidatie testscripts succesvol uit en toont daarmee aan dat:
  • (indien van toepassing) De consolidatie afleidingsregels worden correct toegepast en een correct, volledig en actueel medicatieoverzicht en toedienlijst kan getoond worden op basis van uitgebreide historie uit meerdere bronnen.

Indien hieraan is voldaan resulteert dit in een Go vanuit het validatieloket om door te gaan naar de Systeemintegratietest.

4.2 Bevindingen

Bevindingen worden geregistreerd in het interne systeem van de leverancier.
Wanneer er vragen zijn gedurende het testen kunnen deze als reguliere tickets worden ingediend in het BITS-project van de leverancier.
Voorgestelde afwijkingen van de specificaties worden besproken met het Programma Medicatieoverdracht en vastgelegd in BITS.

5 Paginahistorie

Datum Omschrijving
1 oktober 2026 Dubbele informatie verwijderd en gelijkgetrokken met Programma testplan.
18 juni 2026 Exit criteria aangepast; verwijzing naar SIT
10 juni 2026 Overzicht van scenario's stap 5 set 1 en 2 en fasering daarop verwijderd.

Overzicht was te gedetailleerd. Verdeling:

  • Stap 5 - Set 1:
    • Afhandelen voorschrift sturen/ontvangen
    • Medicatiegegevens raadplegen/beschikbaar stellen (TA)
    • Medicatiegegevens raadplegen/beschikbaar stellen (MVE)
  • Stap 5 - Set 2:
    • Voorstelgegevens
    • Medicatiegegevens sturen/ontvangen (TA)
    • Medicatiegegevens sturen/ontvangen (MVE)
20 december 2024
  • Fasering Stap 5,6 aangepast op getrapte livegang
  • Publicatie testaanpak stappen 5,6, WDS & Hybride (voor zover bekend)
15 januari 2024
  • ConformiteitsCheck toegevoegd
  • Testomgevingen VZVZ toegevoegd
  • Randvoorwaarden en Acceptatiecriteria hernoemd naar Entry en Exit criteria
21 december 2023 Paragraaf Testomgevingen toegevoegd
12 december 2023
  • Structuur van pagina aangepast
  • Resultaat opgenomen in Werkwijze
  • Randvoorwaarden opgenomen in Voorbereiding
  • Scenario's: Inhoud; directe verwijzing naar Testscripts MP9
1 december 2023 Acceptatiecriteria aangepast
6 juni 2023
  • Hoofdstuk 6 Acceptatie: gevuld
  • Hoofdstuk 7 Testbevindingen: gevuld
4 mei 2023 Pagina gepubliceerd