Functioneel Ontwerp Contra-indicaties en Overgevoeligheid v.2.0.0Beta

Uit informatiestandaarden
Versie door Mary-Lou Sprenger (overleg | bijdragen) op 22 dec 2022 om 11:08 (Doelgroep)
Ga naar: navigatie, zoeken


Inleiding

Algemeen

Deze wiki-pagina beschrijft het functioneel ontwerp (FO) van de informatiestandaard Contra-indicatie en Overgevoeligheid (CiO). Voor meer informatie over informatiestandaarden, zie 2021-Paper-Informatiestandaarden-Nictiz.pdf

Een FO beschrijft voor alle uitwisselscenario’s, ook wel usecases (of use cases) genoemd, transacties, transactiegroepen, systemen, systeemrollen en bedrijfsrollen van zorgverleners of patiënten. Eisen worden gegeven voor “beschikbaar stellen”, “raadplegen”, “zenden” en “ontvangen”. In hoofdstuk 2 wordt verder ingegaan op wat een usecase inhoudt. Per usecase zijn nadere details beschreven. Voor de verklaring van de begrippen die voorkomen in het FO wordt verwezen naar het begrippenoverzicht op de Nictiz-website.

De informatiestandaard CiO heeft betrekking op de gegevensuitwisseling die nodig is voor de medicatiebewaking op contra-indicaties en overgevoeligheden. De medicatiebewaking op contra-indicaties en overgevoeligheden staat beschreven in de sector-brede richtlijn/ kwaliteitsstandaard ‘Overdracht van medicatiegegevens in de keten’ (2019). Zie hiervoor paragraaf 1.3.1.

Voorheen was de informatiestandaard Medicatieproces (MP) leidend voor uitwisseling van deze specifieke gegevens (MP-versies 6.12 en 9.07). Met de doorontwikkeling van de informatiestandaard MP worden de mogelijkheden van gegevensuitwisseling uitgebreid waardoor (o.a.) een aparte informatiestandaard CiO nodig is.

Doelgroep

Dit FO is geschreven voor iedereen die betrokken is bij het realiseren van oplossingen voor gegevensuitwisseling in de zorg, met gegevens t.b.v. de medicatiebewaking op contra-indicaties en overgevoeligheden in het bijzonder o.a.:

  • Productmanagers van informatiestandaarden, informatiearchitecten, softwareontwikkelaars, testers van XIS-softwareleveranciers
  • Beroeps- en regio-organisaties in de zorg
  • Standards Development Organizations (SDOs), o.a. NEN (het Nederlands Normalisatie Instituut/Stichting Nederlands Elektronisch Comité) en ZiN (ZorgInstituut Nederland)
  • Nictiz (Nationaal ICT Instituut in de Zorg)

Kaders en uitgangspunten

Richtlijn en zorgproces

Reeds bestaande registraties vóór implementatie van de informatiestandaard CiO

Nieuwe I.S. CiO – aanvullende definities op de richtlijn

Medicatie contra-indicatie

Overgevoeligheid, geneesmiddelovergevoeligheid en reactie

Opschonen en actueel houden van systemen

Reikwijdte informatiestandaar

Infrastructuur

Kwalificatie