Quality Assurance - Proceskaart - Beheren 3.0.0
|
Dit materiaal is in ontwikkeling en nog niet geschikt voor gebruik! |
1 Procesdoel
Het doel van dit proces is:
Het volgens de afspraken met de houder doorvoeren van wijzigingen op een bestaande usecase/informatiestandaard.
De inrichting van het wijzigingsbeheer. Op het moment dat een usecase/informatiestandaard gepubliceerd wordt, moet er een beheerdocument zijn met afspraken over rolverdeling, werkwijze, etc. Hiervoor is een aanvullende checklist beschikbaar.
De uitvoer van het wijzigingsbeheer. Nadat een usecase/informatiestandaard gepubliceerd is, moeten wijzigingsverzoeken correct en eenduidig worden verwerkt. Dit kan alleen gedaan worden als de inrichting op orde is. Deze proceskaart geeft verder invulling aan de uitvoer van het wijzigingsbeheer.
Uitgangspunten
Nictiz vervult voor beheer doorgaans de rol van Functioneel Beheerder van een informatiestandaard, en aanvullend die van Technisch Beheerder en Distributeur. Daarnaast kan Nictiz Experts leveren. Dat komt erop neer dat Nictiz de organisatorische en praktische zaken rond beheer en publicatie regelt, in opdracht van de Houder.
Binnen Nictiz geldt de afspraak dat we BITS gebruiken voor wijzigingsbeheer. Hiervoor is het projecttype “Ontwikkeling en beheer” beschikbaar (O&B). De issuetypes “Wijzigingsverzoek” en “Verzoek” binnen dit projecttype zijn afgestemd op deze proceskaart.
Wijzigingsbeheer dient open en transparant te gebeuren. Dat wil onder meer zeggen dat alle wijzigingsverzoeken, alle besluitvorming rond deze wijzigingsverzoeken, en alle discussies die ten grondslag liggen aan deze besluitvorming, inzichtelijk moeten zijn voor stakeholders. Zoals hierboven beschreven, is BITS het aangewezen medium om dit te loggen.
In een aantal gevallen leidt een wijzigingsverzoek tot een nieuwe verkenning of ontwikkeling. Op deze momenten verwijst de proceskaart naar de relevante QA-proceskaarten.
Inzichtelijk maken en communiceren procesgang met behulp van proceskaart, inclusief RACI-tabel
Opnemen in onboardings-beleid
Opleiden medewerkers (Nictiz Academy)
Zorgdragen voor voldoende goede mensen door middel van effectieve werving en selectie
Opleiden medewerkers (Nictiz Academy)
Feeling van het veld blijven houden, vinger aan de pols
Samen met externe belanghebbenden doorontwikkelen van standaarden
Duidelijke specificaties voorafgaand aan doorontwikkeling opstellen
Expert community inrichten
Zorgdragen voor financiering voorafgaand aan (door)ontwikkeling van een standaard
Gebruik van Duurzaam Releasebeleid en bijbehorende meerjarenplanning voor alle informatiestandaarden
Voorafgaand aan ontwikkeling consulteren stakeholders
Expertcommunity inrichten
Balans zoeken tussen snelheid en stabiliteit
Goede communicatie richting stakeholders
Balans zoeken tussen snelheid en stabiliteit
Goede communicatie richting stakeholders
Goede grip op de impact van wijzigingen op voorgaande standaarden
Duidelijk en voorspelbaar releasebeleid
1.1 Proceseigenaar
Onno Gieling
2 Proces
2.1 Procesdiagram
2.2 Procesactiviteiten
Procesactiviteiten invoegen (matrix)
3 Context
Het wijzigingsbeheer van informatiestandaarden en generieke standaarden bij Nictiz is gebaseerd op de NEN 7522. Via het Duurzaam Releasebeleid van Nictiz wordt deze NEN-norm verder ingevuld een aangevuld met best practices uit onder meer ITIL en BOMOS. Dit QA-proces ten slotte is bedoeld om het Duurzaam Releasebeleid te vertalen naar de praktijk binnen Nictiz.
Voor een eenduidig wijzigingsbeheer zijn twee zaken belangrijk:
4 Procesrisico’s en beheersmaatregelen
| Risico’s | Beheersmaatregelen |
|---|---|
| Onduidelijkheid over rollen en verantwoordelijkheden, waardoor gestandaardiseerd werken wordt ondermijnd | |
| Ontbreken van kennis over wet- en regelgeving en het zorgveld,
waardoor het veld Nictiz onvoldoende serieus neemt en draagvlak afneemt |
|
| Onvoldoende bemensing (kwantiteit en kwaliteit) bij Nictiz voor
uitvoeren van beheer, waardoor werkzaamheden niet of te laat worden uitgevoerd. |
|
| Een informatiestandaard voldoet niet aan de eisen/behoeften van stakeholders | |
| Financiering vanuit de zorg om de standaard te implementeren is niet geregeld |
|
| Releasemanagement van verschillende standaarden is arbitrair,
waardoor onvoldoende rekening wordt gehouden met samenhang en gestandaardiseerd werken ondermijnd wordt |
|
| Het maken van een verkeerde inschatting van de impact voor
implementerende partijen, waardoor zij niet overgaan tot implementatie |
|
| Oplossingen en releasemanagement duurt te lang waardoor ontevreden stakeholders | |
| Releases volgen elkaar te snel op waardoor leveranciers continu systemen moeten aanpassen, waardoor mogelijk draagvlakverlies |
5 RACI-tabel
RACI-tabel invoegen
6 Instructies en templates
Checklist inrichting beheer [Download]
7 Release notes
In onderstaande tabel staan alle wijzigingen met betrekking tot Quality Assurance (QA) Proces X.
